Her Cumartesi 10:00-12:00 arası Hanımlar grubu Kuran ve Tecvit Okumaları Programımız devam ediyor. Hanım Kardeşlerimizi yönlendirebilirsiniz.

Her Cumartesi 14:00-16:00 arası Orta öğretim kız öğrenci buluşmamız ve hasbihal var. Kız öğrencilerimizi yönlendirebilirsiniz.

Her Perşembe13:00-16:00 arası hanımlar sohbet Programımız Devam Ediyor. Hanım Kardeşlerimizi Yönlendirebilirsiniz.

İMH KAYSERİ HİZMETİÇİ EĞİTİM SEMİNERİMİZİ GERÇEKLEŞTİRDİK.

15-04-2018

.

                    İNSAN VE MEDENİYET HAREKETİ DERNEĞİ ANADOLU KORDİNATÖRLÜĞÜ 7. BÖLGE KOORDİNASYON TOPLANTISI

İnsan Ve Medeniyet Hareketi genel merkezimizce yapılan, 7.Bölge Koordinasyon, Hizmet İçi Eğitim Toplantılarımızı  14-15 Nisan 2018 tarihinde İnsan Ve Medeniyet Hareketi/Kayseri dernek merkezimizde gerçekleştirdik. Koordinasyon ve Hizmet İçi Eğitim Semineri programına İstanbul’dan başta, İMH yüksek istişare kurulu başkanı Mehmet Güney olmak üzere İMH Anadolu Koordinatörü Ertuğrul Taşlı, M. Fatih Büyükkara , Ammar Cengiz Şenol ve Sibel Çokça ile Zülal Bakkaş hanımefendilerin eğitimci olarak katıldığı, Kırıkkale İMH’ den on kişilik misafirlerimizin katılımları, İMH Kayseri derneğimizin yönetim kurulu ve komisyon birimlerinde görev alan üyelerimizle hizmet içi eğitim seminerimizi tamamladık.

                 Cumartesi günü, moderatörlüğünü 7. Bölge Başkanımız Rüstem İpek’in yaptığı hizmetçi eğitim seminerimiz, Ahmet Taşlı’nın  Kuran-ı Kerim tilaveti, İMH/Kayseri Başkanımızın konuşması ve Anadolu Koordinatörü Ertuğrul Taşlı ‘nın açılış konuşması ile başladı.

 

                 Cumartesi sabah ve öğleden sonra, Pazar sabah ve öğleden sonra olmak üzere, 4 oturum şeklinde gerçekleştirdiğimiz seminerimizin 1. Oturumunu İMH yüksek istişare kurulu başkanı Mehmet Güney ağabeyin konuşmasıyla gerçekleştirdik

                 Mehmet Güney, 1979 yılının 24 Kasım’ında Bahattin Yıldız’ın iki arkadaşıyla, hicretin 1400. Yılı vesilesiyle Erzurum’dan Kayseri’ ye yaptıkları kutlu yürüyüşü (koşuyu) yad ederek bu güzel insanların İMH ‘nin  kuruluşunda görev aldıklarından ve İslami hizmetteki emek ve gayretlerinden bahsederek konuşmasına başladı. İllerde çalışma yapan derneklerimizin kendi yerel bölge ortamlarını aşarak, Türkiye genelini ve hatta dünya gündemini takip etmemiz gerektiğini, çalışmamızı yaşadığımız çağın gerçekleriyle özdeşleştirerek kendimizi ve çalışmalarımızı güncelleyerek devam etmemiz gerektiğini ifade etti.

 

        İslami hizmette, ekonomik, zihinsel, fiziksel vb. yükümlülüklerimizin olduğunu, fakat bütün çalışmalarımızın temelinde, bizi cennete götürecek hedeflerimizin olması gerektiğini ifade etti.

        Ahlaklı olmayı konuşmakla, ahlaklı olmanın farklı şeyler olduğundan bahseden Mehmet Güney, bizim hedefimizin ahlaklı olmak olması gerektiğini ifade etti. Ünsiyet etmeyende hayır yoktur. hadisi şerifinden yola çıkarak çalışmalarımızda birbirimize iyi arkadaş olabilmemizin de öneminden bahsetti. İyi arkadaş normal zamanda ziynet, kötü zamanda kuvvettir. Ahlak bizim için hayatımızın tamamını kapsayan genel bir değer olmalıdır. Evde, ticarette, işte, insani münasebetlerimizde İslam ahlakı üzere olmak temel şiarımız olmalı. Toplumun öğretmeni olmaya aday insanlarız. Zihinsel ve ahlaki derinliğe ihtiyacımız var. Dünyanın hiçbir bölgesinde ümmetin kurtuluşunu arzu eden bir düşüncenin olmadığını sadece bizlerin böyle bir dertle hemhal olduğumuzu ifade eden Mehmet Güney,  sahabenin adanmışlığına uygun, ahlaklı kadrolarımızı oluşturabilmemizin şart olduğunu ifade etti.

        Çalışmalarımızda ahlaklı olmanın önemini vurgulayan Mehmet Güney, bir çok ibadetimizin belirli zamanlarla sınırlı olduğunu fakat ahlaklı olmaya yedi yirmi dört ihtiyacımız olduğunu ifade ederek sözlerini tamamladı.

Öğlen yemeğinin ardından Öğle namazını tarihi Kalem Kırdı Camiinde kıldık.Namazın ardından, Selçuklu mezarlığını ve Seydi Burhanettin hazretleri türbesini ziyaret ettik.

 S

 

Cumartesi günü hizmetiçi seminer katılımcıları öğleden sonraki oturuma katılırken İMH Yüksek istişare kurulu Başkanı Mehmet Güney İl Müftümüz Şahin Güven ve Kayseri de çalışma yapan STK  ve Cemaat ileri gelenleriyle dernek merkezimizde hasbihal etti. 

Cumartesi günü ikinci oturumumuz, M. Fatih Büyükkara’nın, Ferdin Cemaatle İlgili Geliştirmesi Gereken Hasletler konulu sunumuyla devam etti. M. Fatih Büyükkara konuşmasında her bireyin İMH’nin fert hali olduğunu ve  bireylerin İMH’yi oluşturduğunu ifade etti.

 

        Faaliyetlerimizin iki ayağı vardır. 1.Ünsiyet (eğitim) 2.Aidiyet(sorumluluk üstlenme) olduğunu ifade eden hocamız; Kurum olarak birinci aşamada iyi olduğumuzu ikinci aşamada daha çok gayret etmemiz gerektiğini ifade etti.

        Çalışmalarımıza kendimizi adayabilmemizin şart olduğunu, asıl mesele bir davaya sahip olmak değil, bir davaya ait olmaktır şeklinde ifade etti. İMH, üç ana esas üzerine kuruludur. İslamidir.  yerlidir.  İslamcıdır. Bu esaslar bizi biz eden esaslar olmalıdır. Gelenek bizim için önemlidir. Geleneğimiz birikimlerimizdir. Geçmişimize sahip çıkmalıyız. Geçmişimizden ders alarak bugünü güncellemeli yarına bu birikimle bakmalıyız diyen hocamız ortaya koyduğumuz dil ve üslubu tüm dünya anlayabilmelidir sözleriyle konuşmasını tamamladı.

 

Kayseri dışından gelen misafirlerimize, program aralarında Mavi Marmara şehidimiz Şehit Furkan Doğan’ın kabrini ve Kayseri(Talas) seyir tepesini gezdirme imkanı bulduk.

 

 

        15 Nisan Pazar günü ilk oturumu, Ammar Cengiz Şenol’un, İstişarenin Önemi ve İstişare Mantığımız konulu sunumuyla gerçekleştirdik.    Ammar Cengiz Şenol, konuşmasında, istişare Kuran-i bir kavramdır.Tüm peygamberler istişare metoduna başvurmuşlardır diyen hocamız tüm kurumlarımız olarak ortak bir duruşumuzun olması gerektiğini, ortak bir duruşumuz olabilmesi için bulunduğumuz yeri içselleştirmemiz gerektiğini ifade etti.

        İlim önemli fakat irfan sahibi olmak işin özüdür.  düşüncesini, İlim hakikatin söz halidir, irfan hakikatin göz halidir şeklinde ifade etti. Amele, ahlaka, edebe, cehde dayanmayan hareket irfan değildir diyen hocamız istişareyi ibadet bilinciyle yapmamız gerektiğini ifade etti.

 

        Konuşmasının devamında, Yaşadığımız zemini mücadele alanı olarak görmeliyiz. Mücadele etmekle zorunluyuz, zorunluysak sorumluyuz. İstişare mantığımızı sosyal hayatımızda devam ettirmeli gönüllü değil kadrolu olmalıyız. İstişarelerimizi rahat bir ortamda herkesin görüşünü alarak yapmalı, karar aldıktan sonra itaat etmeliyiz. Konuyla ilgisi olmayanlarla paylaşmamalıyız.

        Ya olacaksın, ya öleceksin, olmak için ölmeyi bileceksin diyen hocamız, istişare cennet azığımız olsun duasıyla konuşmasını tamamladı.

 

        Pazar günü öğleden sonraki son oturumumuzu, İMH Anadolu Koordinatörü Ertuğrul Taşlı’nın Teşkilat Vizyonumuz konulu sunumuyla gerçekleştirdik. Ertuğrul Taşlı konuşmasında, davamız büyük, sorumluluğumuz büyük, bulunduğumuz çağa söz söylemek istiyoruz, toplumu takva ekseninde dönüştürmek gibi büyük bir iddiamız var. Takvalı ve sorumlu davranmak zorundayız. Yaşadığımız hayatın her sorununa yönelik takva eksenli çözümlerimiz olabilmelidir. Müslümanın vatanı tüm yeryüzüdür. O halde tüm insanlığa söyleyecek sözümüz olmalıdır dedi.

        Teşkilatlarımızda büyüme iki türlü gerçekleşir.1.dikey büyüme(adanmış kadrolar oluşturma) 2.yatay büyüme(insana ulaşma) diyen hocamız, ya bir hayrın öncüsü olmalıyız yada paydaşı olmalıyız toplumun bütün kesimlerine ulaşabilmeyi, bütün sorunlarına çözüm üretmeyi amaç edinmeliyiz. islami harekette süreklilik en önemli faktördür. Bayrağı bizden devralacak olanları sürekli yetiştirmeliyiz. Çalışmalarımızın yarınını iyi planlamalıyız. Sürekli hayırda yarış içerisinde olmalıyız. Dernek merkezli çalışmalarımızı geliştirirken mahallemizide ihya etme gayreti içerisinde olmalıyız diyen hocamız İMH olarak  ortak hareket kültürü ve ortak bir dil ve üsluba sahip olmamızın önemli olduğunu, çalışmalarımızın tanıtımını iyi yapmamız gerektiğini, saha hakimiyetine sahip olmamız gerektiğini ifade ederek konuşmasını tamamladı.

Program sonunda İstanbul’dan gelen hanım kardeşlerimize Erciyes Dağı gezisi yaptık.

        İki günlük hizmetiçi eğitim seminerimiz katılımcılarımızın memnuniyetiyle tamamlandı

        Tüm emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA
  
ANKET

Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi Türkiyeyi Nasıl Etkileyecek

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

MAKALELER YAZARLAR
HAVA DURUMU


ISTANBUL